Hoşgeldiniz: Prof. Dr. Necati Demir - www.necatidemir.net / www.necatidemir.tk
 Yeni Kullanıcı / Giriş Şu ana kadar 4747681 sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: Nisan 2007  
Menü

Benim Köşem
· Sunuş
· Bahtiyar Vahapzade
· Türk Ninnilerinin Dili
· Türkiye'nin Bekçisi
· Nevruz
· Pileki/Bileki
· Karatekin Gazi

Uyarı

Bu sitedeki yazılar, yazarının önceden izni olmadan elektronik, mekanik, fotokopi veya herhangi bir kayıt sistemiyle çoğaltılamaz, yayımlanamaz ve depolanamaz.


Ödüller
Gazi Üniversitesinden Yayın Ödülü
2012

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN TEMEL DEĞERLERİ İLE TÜRK MİLLETİNİN MADDİ VE MANEVİ DEĞERLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ”NE HİZMET ÖDÜLÜ
2011

2010 Yılı Türk Halk Bilimine Hizmet Ödülü
2010

2008 Yılı Türk Halk Kültürüne Hizmet Ödülü
2008

Dergi-Sempozyum

Türkçe Eğitimi ve Öğretimi Araştırmaları Dergisi

Gazi Üniversitesi 1. Uluslararası Türkçe Eğitimi Sempozyumu

1. Uluslararası Türkçe Öğretimi Öğrenci Kongresi

Türkçe Araştırmaları Akademik Öğrenci Dergisi

Avrupa'ya Türk Göçü'nün 50. Yılında Türkiye - Avusturya İlişkileri Sempozyumu


www.wir-kinder.de
www.wir-kinder.de

Hit
Şu ana kadar
4747681
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: Nisan 2007

Hava Tahmin
İstanbul Ankara
İzmir Antalya
Adana Bodrum

Google Arama
GoogleSigaraya HayırÜLKESİNİ BAĞIMSIZLIĞA TAŞIYAN ŞAİR: “BAHTİYAR VAHAPZADE”
Ülkesini Bağımsızlığa Taşıyan Şair: “Bahtiyar Vahapzade”
Yazının Tamamı [*.pdf]


Biz Türkler; yaşadığımız sıkıntıları çabuk unutur, sıkıntıdan kurtulduğumuzda onu tecrübe olsun diye bile aklımızda tutmayız. Nitekim Kül Tigin Abidesi’nde geçen “Ey Türk halkı! Sen tok gözlü ve aksisin: Açlığı tokluğu düşünmezsin; bir de doyarsan açlığı (karın açlığı değil, genel durum anlamında) hiç düşünmezsin” sözleri, Türk milletinin bu özelliğinin tam anlamı ile ifadesidir.

Büyük milletlerin medcezirleri, yani yükselmeleri ve çökmeleri vardır. Oğuzlar, 1000’li yıllarda batı tarafına büyük göçlerle gelmiş, dünya tarihinin en büyük devletlerini kurmuştur: Büyük Selçuklu Devleti, Anadolu Selçuklu Devleti, Osmanlı Devleti... Fakat 1900’lü yıllara gelindiğinde Oğuz coğrafyası çökmüştür. Bir başka ifade ile XIX ve XX. yüzyıl Oğuzlar için çok zor asırlar olmuştur.

Batıda, dünyada güç sayılabilecek bütün milletler; Osmanlı Devleti’nin karşısına çıkmış, Anadolu Türklüğüne varlık-yokluk mücadelesi verdirmiştir. Türkleri tarihin hiçbir döneminde görülmeyen bir Kurtuluş Savaşı yapmak zorunda bırakmışlardır. Yirminci yüzyılın alpı ve bilgesi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları; şairler, yazarlar, askerler, Türk halkı bu savaşı zaferle sonuçlandırmıştır. Anadolu Türklüğü bir nebze de olsa rahatlamıştır. Fakat Azerbaycan ve diğer Türk yurtları, Anadolu Türklüğü gibi şanslı olamamıştır.

XX. yüzyıla Azerbaycan Türklüğü de kötü başlamıştır. Büyük mücadelelerden sonra Azerbaycan, Mehmed Emin Resulzade önderliğinde 1918’de bağımsızlığını ilan etmiş ve Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Fakat 1920’de Rusya, Azerbaycan’ı işgal etmiş, Azerbaycan Türklüğü için artık kâbus dolu yıllar başlamıştır. Esir bir millet.... Sürgünler.. İdamlar... Aydınların kurşunlanması ...

Şartlar böyle iken Azerbaycan coğrafyasında 1959’da bir umut kıvılcımı görülmeye başlamıştır. Sisli, dumanlı, bulutlu bir coğrafyada beliren bu kıvılcım Bahtiyar Vahapzade’nin kaleminden çıkmıştır. O yıllarda özgürlük hareketinin kıvılcımı; sisli, dumanlı, bulutlu... Azerbaycan coğrafyasında belli belirsiz.... Bahtiyar Muallim, “Gülistan” şiirini yazar. İran ve Rusya diye bölünen Azerbaycan Türklüğünün yaşadığı felâketleri anlatır. Anlatır da bu yaptığı karşılıksız kalır mı? “Milliyetçi” damgası ile damgalanır ve görevine son verilir. Bahtiyar Muallim, ekmeksiz, aşsız kalmıştır. Ancak o hiç bir zaman yılmamıştır... Artık her şeye rağmen özgürlük kıvılcımlarını arka arkaya ateşlemeye başlamıştır. Bu ateş, “Ben Atatürk’ün askeriyim!” diye haykıran Ebulfez Elçibey ve arkadaşlarının da yolunu aydınlatmıştır. Bu ateş, 1980’li yıllarda güneş olmuş, bu güneş 1991’de “Azerbaycan Cumhuriyeti” yani bağımsızlık bayrağı olarak doğmuştur.

Copyright © Prof. Dr. Necati Demir - www.necatidemir.net / www.necatidemir.tk Tüm hakları saklıdır.

Yayınlanma:: 2009-07-12 (7161 okuma)

[ Geri Dön ]
Content ©
İstiklâl Marşı


3. Uluslararası Türklerin Dünyası Sosyal Bilimler Sempozyumu

Türklerin Dünyası Enstitüsü

Türklerin Dünyası Dergisi
Zeitschrift für die Welt der Türken / Journal of World of Turks [ZfWT]
Yirmiyedinci sayımız Vol. 10, No. 1 (2018) yayınlanmıştır.

Özlü Söz

Şimdi gerçek olan, bir zamanlar yalnızca hayalimizdi.
(William Blake)


Gazi Üniversitesi - Gazi Eğitim Fakültesi

Yayımlanan Kitaplarımız
Son Dakika

Pano

oyun komedi sohbet


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Sayfa Üretimi: 0.03 Saniye


EBlue Theme by Nuke Scripts.