Hoşgeldiniz: Prof. Dr. Necati Demir - www.necatidemir.net / www.necatidemir.tk
 Yeni Kullanıcı / Giriş Şu ana kadar 4750684 sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: Nisan 2007  
Menü

Benim Köşem
· Sunuş
· Bahtiyar Vahapzade
· Türk Ninnilerinin Dili
· Türkiye'nin Bekçisi
· Nevruz
· Pileki/Bileki
· Karatekin Gazi

Uyarı

Bu sitedeki yazılar, yazarının önceden izni olmadan elektronik, mekanik, fotokopi veya herhangi bir kayıt sistemiyle çoğaltılamaz, yayımlanamaz ve depolanamaz.


Ödüller
Gazi Üniversitesinden Yayın Ödülü
2012

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN TEMEL DEĞERLERİ İLE TÜRK MİLLETİNİN MADDİ VE MANEVİ DEĞERLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ”NE HİZMET ÖDÜLÜ
2011

2010 Yılı Türk Halk Bilimine Hizmet Ödülü
2010

2008 Yılı Türk Halk Kültürüne Hizmet Ödülü
2008

Dergi-Sempozyum

Türkçe Eğitimi ve Öğretimi Araştırmaları Dergisi

Gazi Üniversitesi 1. Uluslararası Türkçe Eğitimi Sempozyumu

1. Uluslararası Türkçe Öğretimi Öğrenci Kongresi

Türkçe Araştırmaları Akademik Öğrenci Dergisi

Avrupa'ya Türk Göçü'nün 50. Yılında Türkiye - Avusturya İlişkileri Sempozyumu


www.wir-kinder.de
www.wir-kinder.de

Hit
Şu ana kadar
4750684
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: Nisan 2007

Hava Tahmin
İstanbul Ankara
İzmir Antalya
Adana Bodrum

Google Arama
GoogleSigaraya HayırGagauzyeri Türkçesi (Ana Dil) İle Eğitime Geçiş Sempozyumu ve Bilim Çalıştayı
(4-8 Haziran 2014)Sayfa: 1/3

Gagauz Türkleri, Yunanlılarla birlikte yaşarken Rumca; Bulgaristan’da yaşarken Bulgarca, Besarabya’ya göçle birlikte 1918 yılında Rusça, 1944’te Romence, sonra yine Rusça öğrenmek ve konuşmak zorunda kalmışlardır. 1961 tarihinden günümüze kadar tekrar Rusça eğitim öğretime geçmek orunda kalmışlardır. Yani Gaguz Türkleri, okullarında RUSÇA EĞİTİM ÖĞRETİM YAPMAKTADIR.
Bebeklerin anne karnında duydukları Gagauz Türkçesidir. Çocuklar dünyaya geldiğinde ilk duydukları dil, Gagauz Türkçesidir. Çocuklara ninni Gagauz Türkçesi ile söylenmektedir. Beşikten kalkan çocuklar, sokağa çıktıklarında duydukları dil Gagauz Türkçesidir. Aile ve yakın çevre ile geçen ilk üç yılda her Gagauz çocuğu dil edinimini Gagauz Türkçesi ile gerçekleştirir. Okul yaşına kadar dilini Gagauz Türkçesi ile geliştirir. Kelimelere duygu ve düşünce yükler.
Bütün bunlardan sonra dersler, Rusça ile yapılmaktadır. Gagauz Türkleri; öz yurdunda, ana vatanında, doğduğu, doyduğu yerde Rusça ile yapılmaktadır. Her Gagauz vatandaşı tam anlama, okuma, konuşma, anlatma gücünü geliştirecekken ortaya büyük bir engel çıkmakta, bilmediği, yakın olmadığı bir dil ile eğitim almaya başlar. Bütün birikimleri yer ile bir olur. Bu zorlanarak yapılan bir uygulama değil, Komünist Rusya rejimi zamanından kalma bir uygulamadır.
2013 yılında Dr. Ahmet Cebeci ve Doç. Dr. Ditem Atiş Özhekim ile yaptığımız bir bili gezisinde Gagauz gençlerinin Gaguz Türkçesini anlamadıklarını görünce dünya başımıza yıkıldı. Döndükten sonra Balkan Türkleri İnsan Hakları Derneği ve Komrat Devlet Üniversitesi çatısı altında Gagauzyeri Türkçesi (Ana Dil) İle Eğitime Geçiş Sempozyumu ve Bilim Çalıştayı hazırlıklarına başladık. Bir yıllık bir hazırlıktan sonra Çalıştay ve Sempoyum 4-8 Haziran 2014 tarihleri arasında Komra’ta gerçekleştirilmiştir.
Çalıştay ve Sempoyuma; Prof. Dr. Necati Demir, Dr. Ahmet Cebeci, Komrat Üniversitesi Rektörü Zinaida Arikova, Gagauzyeri Halk Toplusu (Meclis) Başkanı Dimitri Konstantinov, MEB Dış İlişkiler Genel Müdürü Ziya Yediyıldız, Gagauzyeri Bilim Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Petri Paşalı, Şumnu Türk Kültür Evi Başkanı Nurten Remzi, Prof. Hayati Akyol, Berker Kurt, Dr. İsa Cebeci, Doç Dr. Güray Kırpık, Prof Dr. Refik Turan, Stefan Bulgar, Gagauzyeri Din Adamı Dmitri Köroğlu, Prof. Dr. Yücel Gelişli,. … başta olmak üzere Türkiye, Moldova, Bulgaristan, Macaristan’dan pek çok bilim adamı, öğretmen, devlet adamı katılmıştır. Çalıştay ve Sempoyumun sonunda Gagazyeri’nde ana dil ile eğitime geçiş kararı alınmış, uygulamaların nasıl olacağı belirlenmiş ve bir sonuç birldiri yayımlanmıştır.

Sonraki Sayfa (2/3) Sonraki Sayfa


Content ©
İstiklâl Marşı


3. Uluslararası Türklerin Dünyası Sosyal Bilimler Sempozyumu

Türklerin Dünyası Enstitüsü

Türklerin Dünyası Dergisi
Zeitschrift für die Welt der Türken / Journal of World of Turks [ZfWT]
Yirmiyedinci sayımız Vol. 10, No. 1 (2018) yayınlanmıştır.

Özlü Söz

Şimdi gerçek olan, bir zamanlar yalnızca hayalimizdi.
(William Blake)


Gazi Üniversitesi - Gazi Eğitim Fakültesi

Yayımlanan Kitaplarımız
Son Dakika

Pano

oyun komedi sohbet


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Sayfa Üretimi: 0.05 Saniye


EBlue Theme by Nuke Scripts.