Hoşgeldiniz: Prof. Dr. Necati Demir - www.necatidemir.net / www.necatidemir.tk
 Yeni Kullanıcı / Giriş Şu ana kadar 4750705 sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: Nisan 2007  
Menü

Benim Köşem
· Sunuş
· Bahtiyar Vahapzade
· Türk Ninnilerinin Dili
· Türkiye'nin Bekçisi
· Nevruz
· Pileki/Bileki
· Karatekin Gazi

Uyarı

Bu sitedeki yazılar, yazarının önceden izni olmadan elektronik, mekanik, fotokopi veya herhangi bir kayıt sistemiyle çoğaltılamaz, yayımlanamaz ve depolanamaz.


Ödüller
Gazi Üniversitesinden Yayın Ödülü
2012

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN TEMEL DEĞERLERİ İLE TÜRK MİLLETİNİN MADDİ VE MANEVİ DEĞERLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ”NE HİZMET ÖDÜLÜ
2011

2010 Yılı Türk Halk Bilimine Hizmet Ödülü
2010

2008 Yılı Türk Halk Kültürüne Hizmet Ödülü
2008

Dergi-Sempozyum

Türkçe Eğitimi ve Öğretimi Araştırmaları Dergisi

Gazi Üniversitesi 1. Uluslararası Türkçe Eğitimi Sempozyumu

1. Uluslararası Türkçe Öğretimi Öğrenci Kongresi

Türkçe Araştırmaları Akademik Öğrenci Dergisi

Avrupa'ya Türk Göçü'nün 50. Yılında Türkiye - Avusturya İlişkileri Sempozyumu


www.wir-kinder.de
www.wir-kinder.de

Hit
Şu ana kadar
4750705
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: Nisan 2007

Hava Tahmin
İstanbul Ankara
İzmir Antalya
Adana Bodrum

Google Arama
GoogleSigaraya HayırFİNLANDİYA PROGRAMI (BEYAZ ZAMBAKLAR ÜLKESİ), 26 KASIM-1 ARALIK 2013
Eğitim Sistemi Araştırması - Kayaüstü Resim (Rock Art/Petroglif) AraştırmalarıSayfa: 1/6

Türkiye’de Finlandiya, Grigoriy Petrov’un kaleme aldığı ve Türkçeye defalarca çevrilen “Beyaz Zambaklar Ülkesi” olarak bilinir. Finlandiya’nın kalkınma mücadelesini ve mücadelenin sonunda nasıl kalkındığını anlatan bu kitabı 26 yıllık hocalık hayatımda hemen hemen bütün öğrencilerime okuttum. Kitaptan anlaşıldığına göre Finlandiya eğitim sorunlarını çözerek kalkınmıştır. Gerçekte de öyledir. Bütün dnyada kalkınan ülkeler eğitim sorunlarını çözmüş ülkelerdir.

Bilindiği gibi OECD ülkeleri arasında Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (Programme for International Student Assessment) PISA’da Finlandiya en başarılı ülkedir. Bu durum Finlandiya eğitim sistemini ilgi çekici duruma getirmiştir. Bu başarıyı nasıl yakaladıkları benim için de hep merak konusu olmuştur.

Finlandiya Eğitim Sitemi, ana Dili Öğretmeni Yetiştirme Programları konularında inceleme ve gözlem yapmak, Finlandiya’nın Petroglif alanları konusunda araştırmalar yapmak üzere 26 Kasım – 1 Aralık 2013 tarihleri arasında çalışma arkadaşım Okt. Celal Can Çakmakçı ile birlikte Finlandiya’ya bir araştıra gezisi düzenlenmiştir. İnceleme, Finlandiya’da öğretmen yetiştirmenin bir numaralı Üniversitesi Turku Üniversitesinde ve Turku Üniversitesi Uygulama Okulunda gerçekleştirilmiştir. İlk olarak Eğitim Fakültesinde incelemelerde bulunulmuş, öğretmen yetiştirme konusu masaya yatırılmıştır. Sonra stajer ve yetişen öğretmenlerin uygulama okulundaki faaliyetleri gözlenmiştir.

Eğitim konusunda yapılan incelemelerde sonra Finlandiya’nın Kayaüstü Resim/Yazı (Petroglif / Rock Art) alanlarına inceleme gezisi düzenlenmiştir. Bu çerçevede Turku, Helsinki ve ülkenin güney bölgelerinde tesit edilen Kayaüstü Resim/Yazı (Petroglif / Rock Art) alanlarına inceleme yapılmıştır.

Bu arada Finlandiya’nın kalkınma meşalesini ateşleyen Johan Vilhelm Snellman (1806–1881), Beyaz Zambaklar Ülkesi adlı kitaptan dolayı çok eski dostum olmuştu. Hep merak etmiştim onu. Hatta bu kitabı okuttuğum öğrencilerimin de hocası olmştu Snellman. Benim bütün öğrencilerim yaben tanır onu. Bu gezide Snellman konusunda da araştırmalar yapma fırsatı buldum. Üzülerek gördüm ki kitabı Finliler bilmiyor. Finlandiya’da bir kez basılmış. Başka da basılmamış. Kimse de okumamış. Helsinki’de belki 100 Finliye Snellman’ın heykelin nerede olduğunu sordum. Bilemediler…. İlginç değil mi?

Sonraki Sayfa (2/6) Sonraki Sayfa


Content ©
İstiklâl Marşı


3. Uluslararası Türklerin Dünyası Sosyal Bilimler Sempozyumu

Türklerin Dünyası Enstitüsü

Türklerin Dünyası Dergisi
Zeitschrift für die Welt der Türken / Journal of World of Turks [ZfWT]
Yirmiyedinci sayımız Vol. 10, No. 1 (2018) yayınlanmıştır.

Özlü Söz

Şimdi gerçek olan, bir zamanlar yalnızca hayalimizdi.
(William Blake)


Gazi Üniversitesi - Gazi Eğitim Fakültesi

Yayımlanan Kitaplarımız
Son Dakika

Pano

oyun komedi sohbet


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Sayfa Üretimi: 0.03 Saniye


EBlue Theme by Nuke Scripts.